Dla elektryka, elektronika i każdego kto ma styczność z prądem elektrycznym, najważniejszym i najciekawszym rodzajem ładunku elektrycznego jest elektron.

To właśnie dzięki tej jednej małej ruchliwej części możemy jechać samochodem, zrobić sobie tosta czy posłuchać muzyki.

Kiedy coś jednak zmusi elektron krążący wokół atomu cząsteczki do zmiany orbity staje się on wolnym ładunkiem ujemnym. Atom, wybrakowany i pozbawiony towarzystwa elektronu, staje się dodatnio naładowaną cząstką. Od tej pory będziemy nazywać ją jonem.

Kiedy ruchliwy elektron zostanie wprawiony w ruch, wytworzy prąd elektronowy. To jego można znaleźć w liniach wysokiego napięcia, gniazdkach naszych domów, to jego porządny elektryk szuka ze śrubokrętem w ręce wykonując instalację elektryczną lub naprawiając zepsute elektronarzędzia. 

Do jego przesyłania najlepiej nadają się przewody wykonane ze specjalnego materiału. Materiał taki jest naładowany wolnymi elektronami i nazywamy przewodnikami.

Co może się stać kiedy go znajdą

Gdybyśmy do naszej lodówki, laptopa czy pralki doprowadzili taki niekontrolowany ładunek z pewnością szybko musielibyśmy poddać naszą instalację elektryczną kontroli. Przegląd instalacji elektrycznej zakończyłby się pewnie wnioskiem o zniszczeniu sprzętu.

Właśnie dlatego aby tego uniknąć stosuje się oporniki, które mają chronić sprzęt przed szybkim spotkaniem z naprawą. Do tych najdelikatniejszych sprzętów należy elektronika:

  • laptopy i komputery
  • routery
  • telewizory

Dotykając tematu oporników, wkraczamy w świat nieco bardziej złożony. Zamiast wyobrażać sobie płynący strumień elektronów, spróbujemy zmierzyć się z podstawowymi zasadami na jakich tworzy się projekty elektryczne, napiszemy kilka słów o rodzajach instalacji elektrycznych, dowiemy się dlaczego warto regularnie wykonywać przegląd elektryczny.

Więcej o podstawach elektryki w tym poście.

Call Now ButtonZadzwoń teraz 666 688 348