Zdecydowanie nie. Prąd elektryczny dla wielu ludzi kojarzy się z czarną magią. Bo niby jest ale przecież jakby go nie było. Jego obecność dostrzegamy na niebie podczas wyładowań atmosferycznych, przechodząc obok transformatora, obserwując wykonywanie instalacji elektrycznych lub projektów elektrycznych.

O prądzie często przypominamy sobie kiedy nagle przestaje działać nam internet lub wyłącza się grające radio. To wtedy zazwyczaj nerwowo oczekujemy na wiadomość o usunięciu awarii, szukamy elektryka lub innego specjalisty od instalacji elektrycznych.

Co to takiego ten prąd?

Prąd to w zasadzie nic innego jak uporządkowany ruch ładunków elektrycznych. No dobrze, ale co to w takim razie ten ładunek elektryczny? To nie żadna cząstka w typie elektronu ale pewna właściwość materii, która sprawia, że dzieją się takie rzeczy jak np.

  • pocieranie balonem o materiał powoduje nagromadzenie ładunku i sprawia, że balon przykleja się do różnych gładkich powierzchni
  • w czasie burzy strzelają pioruny, które zawierają w sobie olbrzymie ilości ładunków elektrycznych. To przez takie wyładowania dochodzi czasem do awarii sprzętu domowego i koniecznością wizyty specjalisty od instalacji elektrycznych. 

Burze to nie tylko fascynujące zjawiska pokazujące prąd “na żywo” ale też dostarczające wielu pracy elektrykom, którzy niejednokrotnie muszą naprawiać instalacje elektryczne i przeprowadzać serwis elektronarzędzi zniszczonych przez siły natury.

Funkcję ochronną mogą wówczas pełnić tzw. instalacje odgromowe, które zabezpieczają budynki przed wyładowaniami atmosferycznymi. Dla własnego bezpieczeństwa warto więc dbać o ich odpowiedni stan i regularnie wykonywać przeglądy elektryczne i serwis instalacji odgromowej. 

Ładunek elektryczny to wiedza nie tylko dla osób wykonujących projekty elektryczne

Wróćmy jednak do ładunku elektrycznego. Siłę oddziaływania dwóch ładunków nazywamy siłą elektromagnetyczną. Wyróżniamy 3 rodzaje ładunków:

  • ładunek dodatni (symbol +q) – posiadają go protony,
  • ładunek ujemny (symbol -q) – posiada go każdy elektron
  • cząstki neutralne – ich ładunek elektryczny wynosi 0.

Dlaczego akurat 3? Tego nie wiemy. Po prostu istnieją i musimy się z tym pogodzić.

Każdy elektryk, każdy specjalista który wykonuje przyłącza elektryczne, rozdzielnie elektryczne czy prowadzi serwis elektronarzędzi musi w swojej pracy doskonale znać reguły działania prądu mimo, że nie zawsze do końca wiadomo skąd i dlaczego.

Jak działają ładunki elektryczne i dlaczego jest to bardzo pożyteczna wiedza dla każdego już w kolejnym wpisie.

Call Now ButtonZadzwoń teraz 666 688 348